• 2018/10/16

Szkolenia EFHR dla obrońców praw człowieka z Białorusi

Szkolenia EFHR dla obrońców praw człowieka z Białorusi

W dniu 16 października br. prawnik Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Leszek Jankowski został zaproszony do przeprowadzenia szkolenia z zakresu prawnej regulacji dyskryminacji na Litwie, a także na temat narzędzi do walki z mową nienawiści, przestępstwami z nienawiści oraz innymi wyzwaniami, z którymi wmaga się Fundacja. W szkoleniu wzięli udział specjaliści z organizacji pozarządowych, instytucji państwowych, zajmujących się ochroną praw człowieka z Białorusi oraz inni specjaliści.

Prawnik przedstawił słuchaczom działalność Fundacji, która oferuje nieodpłatną pomoc prawną. Na początku szkolenia prawnik EFHR przedstawił sytuację oryginalnego zapisu imion i nazwisk, oraz najnowszą praktykę sądową. Później Leszek przedstawił słuchaczom regulację prawną zjawiska dyskryminacji na Litwie, działalność Służby Rzecznika Równych Szans oraz doświadczenie EFHR w walce z dyskryminacją. Pod koniec szkolenia omówiono odpowiedzialność za mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści. Przedstawiono Kodeks Karny Republiki Litewskiej, w którym opisano rodzaje kar, jakie mogą spotkać osoby rozpowszechniające mowę nienawiści. Uczestnicy dyskusji podkreślili, że na Białorusi brakuje organizacji walczących z przestępstwami z nienawiści, dlatego, podobnie jak i na Litwie, białoruscy funkcjonariusze po wszczęciu śledztwa często nie zauważają motywu nienawiści, co zatem prowadzi do nieprawidłowej identyfikacji przestępstwa.

Po wystąpieniu przedstawiciela EFHR rozpoczęła się dyskusja, podczas której słuchacze mieli szansę zadać pytania oraz podzielić się swoim doświadczeniem. Szkolenie było przydatne nie tylko słuchaczom, ale także prawnikowi, który miał okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu praw człowieka, a także nawiązać kontakt z organizacjami pozarządowymi na Białorusi.

Jeżeli Państwo chcą uczestniczyć w szkoleniach EFHR lub zaprosić EFHR do zorganizowania szkoleń z zakresu praw człowieka i dyskryminacji dla swojego zespołu, zapraszamy do kontaktu drogą elektroniczną (szkolenia@efhr.eu) lub pod numer +370 691 50 822 i wspólnie przygotujemy program, który będzie najlepiej odpowiadał Państwa potrzebom. Więcej informacji o szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej EFHR.

Powiązane artykuły

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Możliwość używania pełnej, zgodnej z historycznym i kulturowym dziedzictwem pisowni imiona i nazwiska stanowi jedno z…
Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…