• 2018/11/09

9 listopada: Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

9 listopada: Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

W 1933 r., po powstaniu partii nazistowskiej, Żydzi stali się ofiarami największego przejawu przemocy w historii ludzkości. 9 listopada 1938 r. wyznaczono datę symbolicznego początku Holokaustu i masowych zbrodni reżimu totalitarnego dokonanych przeciwko Żydom, Romom, osobom niepełnosprawnym i przeciwnikom politycznym. Tej nocy podpalono synagogi, domy żydowskie, zniszczono szkoły i firmy, a ponad setki Żydów zostało zamordowanych. Noc ta została nazywana „Kristallnacht” (Noc kryształowa).

Osiemdziesiąt lat od tego wydarzenia widoczny jest wzrost liczby rasistów, faszystów i neonazistów w całej Europie. Grupy te poniżają migrantów i uchodźców, Żydów, muzułmanów, działaczy LGBTQ, mniejszości i osoby niepełnosprawne. Oprócz podejmowania działań na ulicach i w mediach społecznościowych, większość z nich jest częścią parlamentów krajów, a nawet rządów. Tak więc, nacjonaliści ścigają i atakują migrantów, niszczą meczety i wygrywają wybory. Wzrost ekstremistów można znaleźć w całej UE, w tym w Niemczech, „Casa Pound” we Włoszech, „Golden Dawn” w Grecji, neonaziści na Ukrainie i inni. To jest właśnie czas, aby pamiętać wydarzenia z 9 listopada 1938 roku i konsekwencje tej nocy.

Dla upamiętnienia tej nocy i zajęcia stanowiska przeciwko współczesnym formom faszyzmu i antysemityzmu, UNITED for Intercultural Action organizuje co roku ogólnoeuropejską kampanię z udziałem różnych instytucji i organizacji. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: Speak up now! Fighting fascism is not radical, it is necessary! (Mów teraz! Walka z faszyzmem nie jest przejawem radykalizmu, jest koniecznością!). EFHR już po raz piąty uczestniczy w kampanii UNITED. Podczas poprzednich kampanii EFHR przygotowała prezentacje na temat rasizmu i dyskryminacji studentom Wydziału Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, uczestniczyła również w kampaniach antydyskryminacyjnych w centrum miasta, gdzie zespół EFHR odbywał rozmowę z przechodniem na temat dyskryminacji i udzielał nieodpłatną pomoc prawną.

Ze względu na tegoroczne hasło, EFHR wezwała liderów różnych społeczności, organizacje i inne osoby publiczne do współpracy i rozmawiania o tym, co jest ważne – faszyzmie, rasizmie i dyskryminacji. Celem EFHR jest zachęcenie każdego do bycia aktywnym obywatelem w naszym społeczeństwie, szerzenie świadomości o okrucieństwach dokonanych podczas II wojny światowej, jak również zapewnienie, aby historia się nie powtórzyła.

Możesz również dołączyć do kampanii na Instagramie i Twitterze, publikując swoje zdjęcie lub tekst z hashtagiem: #SpeakupNow #FightFascyzm #9November #DayAgainstFascism #DayAgainstAntisemitism oraz tagując @UNITED_Network (Twitter), @unitedfia (Instagram).

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej UNITED – http://dayagainstfascism.eu/.

Mamy nadzieję, że poświęcisz kilka minut, dołączysz do działań całej Europy i powiesz zdecydowane NIE rasizmowi i dyskryminacji w Europie!

Powiązane artykuły

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…
Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) kontynuuje walkę o poszanowanie praw człowieka oraz tożsamości kulturowej poprzez złożenie…