• 2018/11/16

16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada jest Międzynarodowym Dniem Tolerancji, a dzień ten został ogłoszony przez UNESCO w 1995 r., aby podnieść świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z brakiem tolerancji. Od tego czasu ONZ monitoruje ten dzień w celu edukowania ludzi o potrzebie tolerancji w społeczeństwie i pomocy w zrozumieniu negatywnych powikłań nietolerancji. Jest to zasadą Karty Narodów Zjednoczonych oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, i jest to ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ żyjemy w czasach rozwijającego się brutalnego ekstremizmu i szerzenia się konfliktów, które charakteryzują się m.in. lekceważeniem ludzkiego życia.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to doskonała okazja do nauczenia się szacunku i uznawania praw oraz przekonań innych osób. Każdego roku na całym świecie odbywają się dyskusje, konferencje i festiwale, koncentruje się na problemach, z którymi społeczeństwo ma do czynienia – z różnymi formami niesprawiedliwości, uciskami, rasizmem i dyskryminacją.

W tym właśnie dniu zespół Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) postanowił zwiedzić Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie, które zostało otwarte w 1992 r. w budynku, w którym radzieckie agencje bezpieczeństwa, znane również jako KGB, działały przez prawie 50 lat. Główna część ekspozycji składa się z byłego więzienia NKWD-MGB-KGB, założonego w piwnicy wkrótce po zajęciu Litwy przez Związek Radziecki. Ponadto, budynek służył jako lokal dla administracji sekcji przesłuchań oraz Departamentu ds. Finansów, ponieważ pomieszczenia dozoru więziennego, przesłuchań i część drugiego piętra były zajęte przez Wydział B MGB.

Ekspozycja pokazuje okrutne i bolesne czasy historii Litwy, utratę niepodległości, ostre represje ze strony radzieckiego reżimu oraz walkę o niepodległość.

W okresie okupacji Litwy, większość mieszkańców kraju starała się zachować swoją tożsamość narodową, chociaż nie mieli oni szans na otwarte wyrażenie swoich opinii. Jednak nawet pod całkowitą inwigilacją i brutalnym prześladowaniem ludzi o różnych poglądach, byli zdecydowani walczyć przeciwko reżimowi i chronić prawa człowieka pomimo ryzyka utraty wolności, a nawet życia. Dzięki odwadze, stanowczości i działaniom, nadzieja na wolność i niezależność przetrwała w całym kraju.

Na tę specjalną okazję zespół EFHR stworzył unikatowe pocztówki z cytatami na temat praw człowieka, a wszystko to w celu szerzenia świadomości na temat tolerancji oraz walki z dyskryminacją. Pocztówki zostały rozpowszechnione w całym mieście.

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…