• 2018/11/19

Nowe dane ODIHR na temat przestępstw z nienawiści za 2017 r.

Nowe dane ODIHR na temat przestępstw z nienawiści za 2017 r.

Dnia 16 listopada, z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ang. Office for Democratic Institutions and Human Rights, ODIHR) opublikowało nowe dane dotyczące przestępstw nienawiści za 2017 r.

Opublikowany raport zawiera dane dostarczone przez 39 uczestniczących państw, w tym oficjalne statystyki z 34 z nich oraz statystyki policyjne z 23. Ponadto, informacje przekazane zostały również przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego i międzynarodowe organizacje rządowe, takie jak Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców i operacje terenowe OBWE.

Dane przekazane przez uczestniczące w publikacji raportu strony uwzględniają podział uprzedzeń ze względu na motywację, w tym rasizm i ksenofobię, uprzedzenia wobec Romów i Sinti, antysemityzm, uprzedzenia wobec muzułmanów i chrześcijan, uprzedzenia wobec osób niepełnosprawnych, a także uprzedzenia wobec osób o odmiennej płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Zbiór zebranych danych przedstawiony został w formie grafiki obrazującej incydenty motywowane nienawiścią ze względu na rodzaj uprzedzeń oraz rodzaj incydentu. Łącznie przeanalizowano 5 843 incydentów, w tym brutalne akty przemocy wobec ludzi, groźby oraz przestępstwa przeciwko mieniu.

Zgodnie z grafiką największą liczbę incydentów odnotowano na tle uprzedzeń antysemickich (253 brutalnych aktów przemocy, 168 gróźb i 1 720 przestępstw przeciwko mieniu), a także na tle rasistowskim i ksenofobicznym (odpowiednio 1 113, 190 i 305 incydentów). Należy zauważyć, że incydenty wynikające z uprzedzeń wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej nadal stanowią wyzwanie – odnotowano tutaj 755 brutalnych aktów przemocy. Najmniejszą liczbę incydentów zarejestrowano w kategorii uprzedzeń na tle płci, wobec osób niepełnosprawnych oraz przeciwko Romom i Sinti, podczas gdy przestępstwa z nienawiści wobec muzułmanów i chrześcijan znalazły się pośrodku i nadal wymagają wzmożonych wysiłków, aby im zapobiegać.

Litwa również zgłasza ODIHR dane dotyczące przestępstw z nienawiści. Oficjalne informacje o incydentach zbierane są przez Departament Policji oraz Biuro Prokuratora Generalnego. Przestępstwa z nienawiści odnotowane przez władze w 2017 r. objęły 6 incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz 3 incydenty wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej – łącznie 9 incydentów.

 

Ponadto Europejska Fundacja Praw Człowieka przekazała własne informacje na temat 5 incydentów związanych z rasizmem i ksenofobią, w tym:

– 1 brutalny akt przemocy (grupa ludzi została poddana ksenofobicznym obelgom i fizycznie zaatakowana, jedna osoba z Ekwadoru została ranna);

– 1 groźbę (indyjska para, w tym kobieta w ciąży, została poddana rasistowskim obelgom i groźbom karalnym);

– 3 przestępstwa przeciwko mieniu (grób ważnego polskiego polityka został zdewastowany przez graffiti, zniszczono pomnik przy polskim grobie oraz uszkodzony został znak miasta napisany w języku polskim).

 

Dane dotyczące 1 brutalnego aktu przemocy wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej dostarczone zostały także przez Litewską Ligę Gejów (ang. Lithuanian Gay League, LGL).

Dyrektor ODIHR, Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, zachęca państwa uczestniczące w publikacji raportu do maksymalizacji wysiłków i przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści. Uważa ona, że ​​jakość dostarczanych danych jest coraz lepsza, jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby ofiary mogły odczuć rzeczywistą różnicę.

 

Więcej informacji na temat raportu OBWE: http://hatecrime.osce.org/2017-data.

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…