• 2018/12/11

Dyskusja na Narodowym Forum Praw Człowieka

Dyskusja na Narodowym Forum Praw Człowieka

W dniu 10 grudnia br. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, po raz pierwszy w Wilnie odbyło się Narodowe Forum Praw Człowieka (NFHR). W tym roku dyskusje toczyły się na temat możliwości. Podczas tych wydarzeń eksperci różnych dziedzin dyskutowali na temat sytuacji praw człowieka na Litwie, śmiało zachęcali uczestników do wyrażania swojej opinii, co można zrobić, aby Litwa zapewniała odpowiednie środowisko dla wszystkich bez względu na narodowość, rasę, wyznanie, płeć, status, przekonania lub poglądy.

Przedstawiciel EFHR, pomocnik adwokata Ewelina Dobrowolska dołączyła do dyskusji pt. „Prawa mniejszości narodowych na Litwie: jak ustanowić standardy?” W dyskusji uczestniczył także Oleg Jerofejev, redaktor naczelny portalu ru.delfi.lt, Ištvan Kvik, Przewodniczący Stowarzyszenia Romów na Litwie, Vaiva Poškaitė-Tomaševič, kierownik Stowarzyszenia Romów w Regionie Bałtyckim oraz Vaiva Vėželytė-Pokladova, przedstawiciel Departamentu ds. Mniejszości Narodowych przy Rządzie Republiki Litewskiej. Dyskusję moderował dr Andrzej Pukszto, docent na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego.

Ewelina Dobrowolska rozpoczęła dyskusję od stwierdzenia, że ​​Litwa w dniu 17 lutego 2000 r. ratyfikowała Konwencję ramową o ochronie mniejszości narodowych, jednak Ustawa o mniejszościach narodowych wygasła w 2010 r. Pomimo nowych projektów, Sejm Republiki Litewskiej jeszcze nie przyjął nowej ustawy. Dlatego obecnie najważniejszą i nierozwiązaną kwestią jest zachowanie tożsamości mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej, czyli dwujęzyczne tabliczki, oryginalna pisownia imion i nazwisk, rola języków mniejszości.

Mówiąc o rosyjskiej mniejszości narodowej, Oleg Jerofejev wspomniał o poważnych problemach edukacyjnych – zmniejszeniu liczby uczniów w szkołach mniejszości, braku odpowiednich podręczników i wykwalifikowanych nauczycieli. Wszyscy prelegenci zgodzili się, że nauczyciele na Litwie nie są szkoleni do nauczania języka litewskiego jako języka obcego, dlatego dzieci mniejszości narodowych zaczynają się uczyć języka na nierównym poziomie.

Vaiva Poškaitė-Tomaševič i Ištvan Kvik wymienili wyzwania, przed którymi staje społeczność romska, a przede wszystkim oświata Romów i zachowanie kultury, a także włączenie młodzieży do życia społecznego oraz problemy kobiet. Vaiva zwróciła także uwagę, że nie wszyscy Litwini wiedzą, że podczas II wojny światowej holokaust dotknął również społeczność romską. Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów został upamiętniony w dniu 2 sierpnia, choć nadal nie jest oficjalnie uznany na Litwie jako dzień pamiętny. W końcu dyskusji Ištvan Kvik wyraził swe pragnienie o zaprzestanie nienawiści do kogokolwiek oraz wyraził potrzebę większej ilości decyzji politycznych dla każdego narodu.

EFHR pragnie podziękować komitetowi organizacyjnemu Krajowego Forum Praw Człowieka za zorganizowanie tak owocnej i ciekawej dyskusji, upamiętniającej Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Powiązane artykuły

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Sąd Honorowy Litewskiej Izby Adwokackiej po zbadaniu okoliczności sprawy na rozprawie w dniu 12 grudnia 2024…
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…