• 2019/08/05

Stażyści EFHR w Centrum Edukacji Obywatelskiej

Stażyści EFHR w Centrum Edukacji Obywatelskiej

25 lipca przedstawiciele Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) odwiedzili Centrum Edukacji Obywatelskiej w Wilnie. Dwóm stażystom naszej organizacji, Aidenowi Tamasauskas z Kanady oraz Marcie Bednarczyk z Polski, towarzyszyła Koordynatorka Projektów EFHR, Monika Guliakaitė.

W ramach programu praktyk, EFHR regularnie organizuje dla swoich stażystów i wolontariuszy wizyty w instytucjach kulturalnych i edukacyjnych.

Tym razem nasi stażyści mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu obywatelstwa oraz jego różnorodnych form. Korzystając z tabletów wyposażonych w czytniki kodów graficznych, a także technologię rozszerzonej rzeczywistości, uczestnicy wycieczki podążyli śladami Litwy ku niepodległości oraz zapoznali się z historią litewskiego obywatelstwa i demokracji. Dzięki interaktywnej wystawie centrum, odwiedzający zyskali wgląd w szczegółowe informacje na temat litewskiej populacji, struktury administracyjnej kraju, mniejszości narodowych, a także ugrupowań politycznych.

Cieszę się, że mogłam dowiedzieć się czegoś więcej o historii politycznej i systemie Litwy. Znajomość kwestii tego typu zdecydowanie pomaga zrozumieć państwo, w którym się mieszka. Kultura polityczna i zaangażowanie obywatelskie silnie kształtują mentalność i postawy panujące w społeczeństwie, więc ich zrozumienie ma kluczowe znaczenie dla docenienia jego kultury” – mówi Marta, która rozpoczęła pracę w EFHR dwa miesiące temu.

Marta dołączyła do EFHR na czas realizacji projektu Europejskiego Korpusu Solidarności (ang. European Solidarity Corps, ESC) w ramach programu Erasmus+. „Europejski Korpus Solidarności wspiera inicjatywy, które skupiają się na budowaniu i wzmacnianiu więzi w społecznościach lokalnych, ale przynosi on wiele korzyści wolontariuszom i stażystom. Nie biorąc udziału w projekcie, wiedziałabym zdecydowanie mniej o Litwie i Litwinach niż teraz” – przyznaje Marta.

Bardzo doceniam możliwość wizyty w centrum, ponieważ pragnę być aktywną obywatelką bez względu na to, gdzie akurat mieszkam. Moim celem jest poznać Litwę i jej system tak, aby wiosną przyszłego roku, przy kolejnej wizycie, wystawa centrum wydała mi się oczywista” – podsumowuje stażystka.

 

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…