- 2019/08/13
EFHR popiera inicjatywę zniesienia grzywien dla tych, którzy nie zadeklarowali podwójnego obywatelstwa
W ubiegłym tygodniu w Sejmie zarejestrowano projekt ustawy, który umożliwiłby zniesienie grzywien dla osób, które nie zadeklarowały podwójnego obywatelstwa.
Autorka projektu, Aušrinė Armonaitė, twierdzi, że obecnie kara grzywny w wysokości od 300 EUR do 850 EUR jest niewspółmierna oraz stoi na przeszkodzie tworzenia otwartej społeczności litewskiej, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Zgodnie z danymi „Mišri šeima“, w 2017 roku obywatele Litwy zawarli 3 491 związków małżeńskich z obywatelami innych państw, co oznacza, że 16 proc. wszystkich zawartych małżeństw stanowiły związki mieszane. Spis ludności z 2019 roku stanowi, że obywatelstwo litewskie posiada 3 433 371 osób, natomiast brak aktualnych cyfr o podwójnym obywatelstwie.
Prowadzone przez EFHR sprawy o pisowni imion i nazwisk wskazują, że część dzieci, urodzonych w małżeństwach mieszanych, posiada podwójne obywatelstwo, natomiast z różnych względów rodzice decydują się nie zgłaszać tego odpowiednim organom. Biurokratyczne schody często sprawiają wiele problemów dzieciom i ich rodzinom.
W 2017 r. władze Austrii dążyły do przyjęcia przepisów, nakładających grzywny za posiadanie podwójnego obywatelstwa. Bezskutecznie. Oznacza to, że Litwa jest prawdopodobnie jedynym krajem w Europie w którym obowiązują tego typu sankcje.
W związku z powyższym EFHR popiera projekt ustawy zarejestrowany przez Aušrinė Armonaitė oraz wzywa posłów na Sejm do głosowania za zniesieniem grzywien. Uważamy, że zmiana przepisów przyczyni się do stworzenia bardziej otwartej społeczności litewskiej zarówno w kraju, jak i za granicą.