• 2022/05/02

Wpis o narodowości – instrukcja krok po kroku

Wpis o narodowości – instrukcja krok po kroku

Krok 1

Czy mamy wpis o narodowości?

Należy sprawdzić czy w bazie danych Rejestru Mieszkańców (lit. Gyventojų registras) jest wpis o narodowości. 

Informację taką można uzyskać, zwracając się bezpośrednio do pobliskiego urzędu Registrų centras lub przez internet (wymagane jest w tym przypadku korzystanie z bankowości elektronicznej lub iPasas):

www.registrucentras.lt >  wybieramy GyventojaiSusipažinimas su tvarkomais asmens duomenimisLietuvos Respublikos gyventojų registre Prisijungus iPasas.lt. Następnie klikamy na iPasas – jeżeli mamy podpis elektroniczny to możemy skorzystać z 3 opcji takiego podpisu, a jeżeli nie mamy podpisu elektronicznego, to poniżej znajduje się też opcja Elektroninė bankininkystė ir kiti būdai czyli logowania do systemu za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

 

Po zalogowaniu się pojawi się dokument elektroniczny z informacjami na nasz temat, którymi rejestr zarządza. W rubryce Tautybė (pol. narodowość) powinien widnieć wpis o narodowości. Każdy obywatel Litwy ma prawo nieodpłatnie sprawdzić, jakie informacje o nim przetwarza państwo.

Krok 2

Jak dodać wpis o narodowości?

Na początku należy sprawdzić swój akt urodzenia (lit. gimimo liudijimas). Jeżeli figuruje w nim wpis o narodowości i odzwierciedla on naszą prawdziwą narodowość, należy upewnić się w Urzędzie stanu cywilnego (lit. Civilinės metrikacijos skyrius), czy urząd pozyskał tę informację i ją uzupełnił.

W sytuacji, gdy w akcie urodzenia nie ma wpisu o narodowości, ale jest informacja o narodowości rodziców lub dziadków, należy złożyć wniosek o wpisanie narodowości w akcie urodzenia. 

Należy zgłosić się w tym celu do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego i tam złożyć wypełniony wniosek. Ten krok można wykonać również przez internet:

https://mepis.registrucentras.lt/web/mepis > Logujemy się za pomocą bankowości elektronicznej lub innych narzędzi > Wybieramy Paslaugos > Papildyti, pakeisti, ištaisyti civilinės būklės akto įrašą > Zaznaczamy Asmeniškai (pol. osobiście) > dalej Veiksmas: Papildyti (pol. uzupełnić) > dalej Civilinės būklės akto įrašas: Gimimo – tu wpisujemy informację o akcie urodzenia. Dalej w Priežastys zaznaczamy pierwszą przyczynę zmiany wpisu: paaiškėjo nauji (pasikeitę) duomenys […]. Poniżej w pustym polu rubryki Kaip papildyti, pakeisti, ištaisyti piszemy, że wnioskujemy o wpis o narodowości w celu ujawnienia, że jesteśmy Polką/-akiem – Prašau įrašyti tautybę LENKAS/LENKĖ. Dalej w polu Asmens tapatybės dokumentas wpisujemy dane z paszportu lub dowodu osobistego (karty identyfikacyjnej). W rubryce Pateikiami dokumentai załączamy dokumenty, na podstawie których prosimy o wpis, np. akt urodzenia, w którym wpisano, że któryś z rodziców lub dziadków jest Polakiem: Pasirinkti > Įkelti dokumentą. Zachowujemy klikając Išsaugoti, a po zatwierdzeniu zachowania wysyłamy klikając Pateikti.

Krok 3 

Jeżeli brak wpisu w akcie urodzenia

Jeżeli w akcie urodzenia nie mamy wpisu o narodowości i nie jest wskazana narodowość rodziców lub dziadków, powinniśmy odszukać akt urodzenia lub małżeństwa rodziców lub dziadków. Jeżeli na tych dokumentach znajdziemy wpis o narodowości, postępujemy według instrukcji powyżej, a do wniosku załączamy skan dokumentu.

Naniesienie zmian w akcie urodzenia kosztuje 4,90 euro (Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje opłacenie tych kosztów osobom, które są w trudnej sytuacji finansowej, a chcą mieć wpis o narodowości w rejestrze). Akt urodzenia zostanie zmieniony w ciągu 20 dni roboczych, natomiast informacje w systemie cyfrowym mogą ukazać się już po kilku dniach. Dane do rejestru mieszkańców zostaną przesłane automatycznie. O to, czy wniosek został już rozpatrzony, można pytać bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego, w którym go złożyliśmy lub na stronie urzędu Centrum Rejestrów (lit.Registrų Centras) (jeżeli składaliśmy wniosek przez internet)

Zgodnie z przyjętymi zmianami w litewskiej Ustawie o paszportach (LR Paso įstatymas) od 1 stycznia 2015 r. istnieje możliwość wpisania swojej narodowości w paszporcie. W przypadku gdy u danej osoby widnieje narodowość w rejestrze może ona od razu udać się do służby migracji (lista urzędów: https://www.migracija.lt/kontaktai) i złożyć prośbę o zmianę paszportu. Warto podkreślić, że można dokonać zmiany również nadal ważnego paszportu. Najniższa opłata za zmianę paszportu wynosi 43 euro.

Krok 4

O to, czy wniosek został już rozpatrzony, można pytać bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego lub na stronie urzędu Centrum Rejestrów (lit.Registrų Centras) (jeżeli składaliśmy wniosek przez internet). 

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…