• 2023/09/15

Wracamy! EFHR rozpoczyna VI edycję projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”!

Wracamy! EFHR rozpoczyna VI edycję projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału w VI edycji edukacyjnego projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”. Ma ona na celu wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu „wiedza o społeczeństwie” w języku polskim. Projekt ma za zadanie pogłębienie, wśród młodzieży polskiej na Litwie, świadomości obywatelskiej i praw przysługujących mniejszościom narodowym.

Dzięki regularnym emisjom radiowym na antenie Radia „Znad Wilii” oraz publikacjom artykułów w gazecie „Kurier Wileński”, uczestnicy projektu będą mieli okazję do pogłębienia swojej wiedzy z dziesięciu zagadnień poruszanych na przedmiocie wiedza o społeczeństwie.

Wspólnie opracujemy następujące tematy:

  1. Aktywność obywatelska
  2. Unia Europejska 
  3. Władza
  4. Problemy współczesnego świata 
  5. Prawa Człowieka 
  6. Naród i Państwo
  7. Media 
  8. Organizacja międzynarodowe
  9. Konflikty międzynarodowe
  10. Globalizacja

Chętne osoby zapraszamy do rejestrowania się na platformie projektu wos.efhr.eu, wskazując szkołę i nauczyciela. Na stronie zamieszczone zostaną również m.in. podręcznik z wiedzy o społeczeństwie, artykuły oraz nagrania audycji, a także pytania konkursowe, w których co tydzień są nagrody do wygrania. Odpowiedzi należy przysłać w ciągu tygodnia od dnia publikacji. W dniu 19 listopada, po zakończeniu projektu, odbędzie się egzamin online, sprawdzający zdobytą wiedzę z zakresu tematów jakie były omawiane. Egzamin będzie zawierał zarówno pytania zamknięte w formie testowej, jak i kilka pytań otwartych.

W bieżącym roku dla nauczycieli zorganizowane zostanie również szkolenie. Poprowadzi je prof. dr hab. Mieczysława Zdanowicz, kierownik Zakładu Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Szkolenia są otwarte dla nauczycieli historii i wszystkich innych zainteresowanych nauczaniem przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”.

W tym roku uczniowie i nauczycieli będą też mieli możliwość skorzystać z odnowionych i zaktualizowanych pomocy naukowych, w tym z uaktualnionej wersji podręcznika „Polacy, Europejczycy, Obywatele”, przygotowanej przez EFHR.

Wszystkim uczniom, którzy wezmą udział w projekcie i przystąpią do egzaminu oraz ich nauczycielom wręczone zostaną dyplomy potwierdzające uczestnictwo. Dla trzech osób, które wykażą się najlepszą wiedzą zaplanowane są atrakcyjne nagrody.

Nauczycieli, chętnych wziąć udział w szkoleniu lub zaangażować się w realizację projektu przez jego promocję wśród uczniów, zachęcanie do udziału, śledzenie procesu nauki oraz pomoc w przygotowywaniu pytań egzaminacyjnych prosimy o kontakt pod numerem +370 691 50 822 lub droga mailową: info@efhr.eu.

 

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…