• 2024/04/11

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego miała swój początek 1 czerwca 2022 roku, gdy Sąd Rejonowy w Wilnie wydał decyzję zezwalającą na używanie litery „ł” w jego imieniu i nazwisku. Decyzja została poddana ponownej analizie przez sąd na skutek działania Prokuratury Generalnej, która podniosła w sprawie kwestie rzekomego naruszenia interesu publicznego i ochrony języka litewskiego, w związku z czym zwróciła się do sądu o wznowienie postępowania. Następnie, po skierowaniu sprawy przez sąd pierwszej instancji do Sądu Konstytucyjnego, Sąd wydał orzeczenie w grudniu 2023 roku, stwierdzając, że stosowanie znaków diakrytycznych w nazwiskach nielitewskich wymaga uzyskania zgody Państwowej Komisji Języka Litewskiego (więcej o tej sprawie można przeczytać tutaj).

W wyniku tego rozstrzygnięcia orzeczenie sądu pierwszej instancji zostało zmienione, a Pan Jarosław Wołkonowski stracił prawo do używania litery „ł” w swoim nazwisku pomimo wcześniejszej zgody sądu. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji i stała się powodem do dyskusji na temat poszanowania tożsamości kulturowej oraz praw jednostki do zachowania oryginalnej pisowni imienia i nazwiska. Apelacja w przedmiotowej sprawie została złożona 03 kwietnia 2024 r. do Sądu Okręgowego w Wilnie (Vilniaus apygardos teismas).

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) skierowała list do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska z wiadomością do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego oraz Ministra Spraw Zagranicznych, w którym opisano powyższą sprawę oraz zwrócono uwagę na problematykę oryginalnej pisowni imion i nazwisk osób niebędących Litwinami. 

Przedmiotowa decyzja, która uniemożliwia stosowanie pełnego imienia i nazwiska zgodnego ze stanem faktycznym i oryginalną pisownią, może być postrzegana jako niezgodna z dążeniami do poszanowania tożsamości polskiej mniejszości. Należy nadmienić, że od momentu wydania orzeczenia przez sąd pierwszej instancji profesor Jarosław Wołkonowski posługiwał się zmienionym w dokumentach imieniem i nazwiskiem, które zostało mu (w wyniku zmiany orzeczenia po prawie dwóch latach) odebrane. W wyniku tej i innych podobnych spraw, podniesiony przez EFHR w ostatnich latach problem oryginalnej pisowni imion i nazwisk stał się przedmiotem dyskusji podczas licznych spotkań, w tym w marcu 2024 r. na konferencji prasowej w Sejmie Republiki Litewskiej, zainicjowanej przez posłankę Beatę Pietkiewicz. EFHR aktywnie uczestniczyła w tych wydarzeniach, podkreślając potrzebę poszanowania różnorodności kulturowej i tożsamości mniejszości narodowych.

Dotychczasowe działania Fundacji przyczyniły się do przyjęcia przez parlament Litewski Ustawy dedykowanej pisowni imion i nazwisk w dokumentach, która obowiązuje od 1 maja 2022 roku. Powyższa ustawa legalizuje możliwość pozytywnego ubiegania się o przywrócenie oryginalnej pisowni nazwisk i imion mniejszościom narodowym. Warunkiem ubiegania się o zmianę jest status członka mniejszości narodowej lub związek małżeński z cudzoziemcem. Niestety przyjęta w 2022 roku nowelizacja jest fragmentaryczna i nadal nie rozwiązuje kwestii związanych z zapisem znaków diakrytycznych – uznaje użycie liter „w”, „q” i „x” i dwuznaków (mowa tu np. o „rz”, „cz”, „sz”, „nn” – przykładowe imiona i nazwiska, w których mogą wystąpić takie dwuznaki to Joanna Wojtaszek, Katarzyna Szczerba czy Szczepan Stankiewicz), ale nie znaków diakrytycznych, które nie występują w alfabecie litewskim, a są istotną częścią np. języka polskiego (w ten sposób dozwolone jest np. użycie liter „ą” czy „ę” przy równoczesnym braku zgody dla liter takich jak „ń”, „ć”, „ł” czy „ó”). W konsekwencji tylko część obywateli z obcojęzycznymi nazwiskami może realizować swoje prawo do własnej tożsamości (do osób, które wciąż nie są w stanie napisać swojego nazwiska, korzystając z oryginalnych znaków, należą między innymi przedstawiciele największej mniejszości narodowej na Litwie – Polacy).

Starania podejmowane przez Europejską Fundację Praw Człowieka w zakresie pisowni imion i nazwisk wynikają z poszanowania potrzeb ochrony praw człowieka.  Wyrażamy głęboką nadzieję, że nasze wysiłki przybliżą Litwę do poszanowania tożsamości narodowej i kulturowej jednostek oraz że członkowie mniejszości narodowych będą mieli możliwość korzystania z pełnej i prawidłowej pisowni swoich imion i nazwisk. Fundacja zapewnia na co dzień bezpłatną pomoc prawną oraz możliwość konsultacji w zakresie sporządzenia odpowiedniego wniosku w urzędzie stanu cywilnego. O procedurze ubiegania się o zmianę zapisu imienia i nazwiska można przeczytać w materiałach informacyjnych umieszczonych na stronie internetowej EFHR: https://bit.ly/3yZsK45). 

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem pomocy prawnej zachęcamy do bezpośredniego kontaktu drogą mailową na adres info@efhr.eu lub telefonicznie pod numerem + (370) 691 50 822.

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…