- 2016/10/25
Kolejna wygrana w walce o mowę o nienawiści
Jeszcze jedna wygrana sprawa dotycząca komentarzy nawołujących do nienawiści – 17 października 2016 r. Sąd Dzielnicowy Rejonu Kiejdańskiego wydał orzeczenie, w którym skazał M. J. za internetowe komentarze nawołujące do przemocy i fizycznego rozprawienia się z muzułmanami – otwarcie drwił, poniżał i szerzył mowę nienawiści.
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) w wysłanym do prokuratury wniosku podkreśliła, że M.J. w dniach 18 lipca i 19 lipca 2016 r. pod pseudonimem „ABONENTAS” na portalu internetowym www.lrytas.lt pod artykułem – „Szydło wyszło z worka: uchodźca Basir oszukał Litwę”- napisał dwa komentarze („Ispist ji (…*) atgal į Afganistaną sodybą jo kale be išsigimusiu vaiku. (…) tie muslikai reikalingi. Degint gyvus” bei “Grūsti (…) atgal tuos musulmonus vien už tai kad melavo. Gaidys”), w których podżegał do przemocy i fizycznego rozprawienia się z muzułmanami oraz szerzył mowę nienawiści skierowaną w uchodźców. W sądzie M.J. w pełni przyznał się do winy, jak i to, żę „w tym momencie rozumie, że to jest zbyt okrutnie napisane, ale w tamtym momencie objął go taki gniew, że nasza Litwa przyjmuje tych uchodźców, a oni tak nieładnie z nami-Litwinami i naszą Litwą zachowują się”. Oskarżony zaznaczył również, że nie chciał podsycać do nienawiści i bardzo żałuje swoich czynów.
Po przeanalizowaniu dowodów, sąd stwierdził, że oskarżony dopuścił się czynów przestępczych, gdyż jego działalność jest skrajna i jej dyskryminacyjny charakter jest oczywisty. Biorąc pod uwagę fakt, że celem kary nie jest jedynie ukaranie sprawcy, ale i wywarcie wpływu na jego zachowanie się w przyszłości, sąd, na podstawie ust. 2 i 3 art. 170 Kodeksu Karnego Republiki Litewskiej, wymierzył grzywnę w wysokości 753,2 EUR, zobowiązując do jej zapłaty w ciągu 3 miesięcy. Wymierzona grzywna 753,2 Eur jest grzywną zmniejszoną o jedną trzecią, w związku z przyznaniem się przez oskarżonego i wyrażanym przez niego żalem.
W 2016 r. EFHR skierowała do prokuratur o jedną trzecią mniej wniosków w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na zmniejszającą się ilość wniosków miała również działalność portali internetowych, które zaczynają czuć odpowiedzialność za komentarze publikowane na ich stronach i samodzielnie usuwają te nieodpowiednie. W ciągu 6 lat działalności EFHR, do prokuratur skierowano 577 wniosków. Wygrano 49 spraw sądowych.
*słowo niecenzuralne
EFHR