- 2018/09/28
Nowe ulotki EFHR: o mowie oraz przestępstwach z nienawiści, a także ofertach pracy
W ramach projektu „EFHR – aktywny, pomocny i widoczny punkt bezpłatnych porad prawnych” finansowanego przez Ambasadę RP w Wilnie, Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) sporządziła ulotki w 4 językach – o mowie nienawiści, przestępstwach z nienawiści oraz przewodnik z zakresu niedyskryminujących ofert pracy.
Ulotki o mowie nienawiści oraz przestępstwach z nienawiści zawierają informację, czym są te zjawiska, jak je rozpoznać oraz gdzie się zwracać. Warto zauważyć, że 95% spraw mowy nienawiści jest na tle narodowościowym, na przykład w stosunku do Rosjan, Polaków czy Romów. Natomiast ofiary przestępstw z nienawiści często nie zwracają uwagi, że oprócz głównego przestępstwa, np. pobicie, jest także element rasistowski czy narodowościowy (np. nienawiść wobec Polaków, Rosjan itp.), a policja nie zawsze kwalifikuje odpowiednio przestępstwo. Osoba, która popełniła przestępstwo na tle nienawiści, podlega odpowiedzialności karnej. Kara za przestępstwa na tle nienawiści zależy od rodzaju przestępstwa i okoliczności obciążających/łagodzących.
Przedstawiciele firm czasami stosują konkretne wymogi kandydatom w ofertach pracy, które nie są zgodne z litewskim oraz prawem europejskim. Dlatego EFHR sporządziła ulotkę – „przewodnik z zakresu niedyskryminujących ofert pracy”, w której można znaleźć informację na temat wymagań ofert pracy i niedyskryminowania kandydatów ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną. Przejaw dyskryminacji jest zabroniony nie tylko w ogłoszeniach oferujących pracę, ale również podczas rozmów kwalifikacyjnych – zabrania się wymagać od osób pretendujących na oferowane stanowisko informacji o ich stanie cywilnym, wieku, życiu osobistym oraz planach rodzinnych.
Celem przygotowanych ulotek jest wzmocnienie pozycji polskiej mniejszości narodowej na Litwie, wzrost jej aktywności w życiu publicznym Litwy oraz popularyzowanie wiedzy o przysługujących jej praw. Ulotki zostały wysłane do polskich szkół oraz bibliotek w Wilnie i rejonie wileńskim, także będą rozpowszechniane podczas wyjazdów i szkoleń EFHR.
Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z treścią materiałów edukacyjnych i informacyjnych na stronie internetowej www.efhr.eu lub bezpośrednio w siedzibie EFHR, przy ulicy J. Dobkevičiaus 6, w Wilnie.