• 2012/10/09

Fundacja bierze udział w szkoleniu z programu HELP Rady Europy

8 października w Sejmie odbyła się konferencja pod tytułem „Prawo na sprawiedliwy sąd: orzecznictwo ETPC i Litwy. Wprowadzenie w program oświaty Rady Europejskiej prawnikom, sędziom, prokuratorom i adwokatom (program HELP)”. Cel konferencji – ulepszenie kompetencji prawników na Litwie w stosowaniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Organizatorzy konferencji – Komitet praw człowieka Sejma Republiki Litewskiej, adwokatura Litwy, Rada Europy, Rada sędzi oraz prokuratura Republiki Litewskiej.

Podczas konferencji Roberto Rivello, kierownik programu HELP Rady Europy, oraz Natacha De Roeck, kierownik projektu, zapoznali uczestników z deklaracją z Brighton oraz programem HELP. Program HELP Rady Europy umożliwia dostęp do narzędzi i materiałów na temat Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, które mogą być wykorzystane w trakcie kształcenia. 8 października 2012 roku wystartowała krajowa strona internetowa tego programu w języku litewskim. Europejska Fundacja Praw Człowieka z radością informuje, że już 12 października ma wystartować także strona w języku polskim.

Wykład eksperta Rady Europy, byłego naczelnego prawnika ETPC, Dovydasa Vitkauskasa pt. „Art. 6 EKPC: gwarancje sprawiedliwości w procesie karnym” cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników, co wielokrotnie podkreślane było podczas dyskusji oraz pytań do eksperty.

Omówiono także kwestię spraw w ETPC przeciwko Litwy oraz stosowanie Art. 6 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w orzecznictwie litewskim.

Drugiego dnia (9 października) dla grona odebranych adwokatów, pomocników adwokatów oraz prawników NGO zostały przedstawione szkolenia na odległość o kryteriach dopuszczalności Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz podawaniu skarg do Europejskiego Trybunału  Praw Człowieka. Interaktywne szkolenia będą do konća stycznia 2013 roku, podczas których uczestnicy będą mogli szczegółowo zapoznać się z podanym materiałem oraz udoskonalić kompetencje w podawaniu skarg do ETPC. Dla uczestinków wręczono praktyczny przewodnik kryteriów dopuszczalności, którego drugie uduskonalone wydanie sporządziła Rada Europy współpracując z ETPC.

Takiego typu szkolenia są organizowane po raz pierwszy. Warto zaznaczyć, iż realizacja tego ważnego projektu postanowiono rozpocząć od Litwy. Roberto Rivello zauważyl, że uwzględniając na powodzenie tego projektu, w następnym roku jest planowanie szkolenie oraz konferencja w zakresie problemu dyskryminacji.

Europejska Fundacja Praw Człowieka cieszy się, iż pomocniczka adwokata Ewelina Baliko, z którą Fundacja ściśle współpracuje, uczesniczyła na obu dniach konferencji oraz została wyselekcjonowana do grona osób, które wezmą udział w szkoleniach na odległość.

Fundacja przypomina i zaprasza wszystkich serdecznie na swoje szkolenia pt. „Prowadzenie spraw dotyczących pogwałcenia praw człowieka w Europejskim Trybunale Praw Człowieka oraz Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej – procedura i wymagania formalne”, które odbędą sie 19-20 października w języku angielskim i polskim.

Europejska Fundacja Praw Człowieka

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…