• 2014/05/26

Raport alternatywny organizacji pozarządowych w sprawie implementacji Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych na Litwie

Raport alternatywny organizacji pozarządowych w sprawie implementacji Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych na Litwie

SHADOW_REPORT_EFHR_PL-1

Alternatywny Raport Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (zwanej dalej – EFHR) ma na celu przedstawienie rzeczywistej sytuacji mniejszości narodowych na Litwie, jakich prawa regulowane są ratyfikowaną przez państwo dnia 17 lutego 2000 r. Konwencją Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych (KROMN). Umowa weszła w życie 1 lipca 2000 r.

Raport zawiera dane i dokumenty, które mogą być pomocne we właściwym ocenieniu stopnia, w jakim Litwa wywiązała się z zobowiązań konwencyjnych. Należy podkreślić, że wszelkie pochwalne, jak i krytyczne słowa zawarte w raporcie wynikają z troski o umacnianie litewskiej demokracji. Powinna ona odznaczać się siłą i tolerancją oraz w pełni przestrzegać zobowiązań w kwestii ochrony jednej z najbardziej narażonych na dyskryminację grup społecznych, jakimi są mniejszości narodowe. W porównaniu do innych krajów bałtyckich Litwa jest najbardziej jednorodnym etnicznie państwem. Od czasów odzyskania niepodległości znacznie zwiększyła się liczbamieszkańców pochodzenia litewskiego. Tymczasem działania w zakresie ochrony mniejszości narodowych nie zostały w pełni zrealizowane, zarówno w kategoriach prawnych, jak i w praktyce. W Raporcie wyraźnie podkreślono, że niestety ogólna sytuacja mniejszości – od chwili uzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 r., od momentu ratyfikacji KROMN-u w dniu 17 lutego 2000 r., jak też od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 r. – nie poprawiła się wystarczająco, pomimo 12 lat nieustannej kontroli i zaleceń Komitetu Doradczego KROMN-u.

W niniejszym Raporcie alternatywnym zaznaczono, że w ostatnich latach wyraźnie wzrosła tendencja do ignorowania wytycznych KROMN-u oraz instrukcji Komitetu Doradczego; tendencję tę często uzasadnia się tym, że przepisy KROMN-u mają charakter programowy i nie stanowią „faktycznego zobowiązania”. Nawet, jeżeli sytuacja ta nie doprowadziła urzędników do poczucia bezkarności, mamy tu do czynienia z brakiem przekonania o konieczności wypełniania zobowiązań, podjętych przez rząd Litwy w momencie ratyfikowania Konwencji.

W rezultacie stajemy w obliczu jawnego naruszenia postanowień KROMN-u. Spotykamy się również z brakiem świadomości wśród odpowiednich urzędów i instytucji  lub nawet z otwartym negowaniem konieczności stosowania się do norm określonych w Konwencji. Najbardziej oczywistym przykładem takiej sytuacji jest utrata mocy ustawy o mniejszościach narodowych z 2010 r. i brak porozumienia, co do kształtu nowej ustawy, do czego doszło 18 listopada 2013 r. Kolejne niepokojące kwestie to: zmniejszenie liczby przedmiotów nauczanych w językach mniejszości, a zastąpienie ich obowiązkowymi przedmiotami wykładanymi w języku litewskim; stały sprzeciw wobec możliwości używania nazwisk nielitewskich w sytuacjach urzędowych oraz toczące się procesy sądowe w sprawie dwujęzycznych tablic topograficznych, umieszczanych w rejonach zamieszkałych w większości przez przedstawicieli mniejszości narodowych itd.

Główne wnioski Raportu:

Litwa potrzebuje pomocy. Nie jest w stanie – bez wzmocnienia istniejącego prawodawstwa oraz usprawnienia mechanizmów z zakresu praw człowieka i ochrony mniejszości – sprostać zobowiązaniom wynikającym z Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych . Szkodę państwu przynosi bagatelizowanie nasilających się objawów jawnego lekceważenia praw mniejszości narodowych oraz zobowiązań Litwy określonych w Konwencji Ramowej.

W poczynaniach litewskich władz można zauważyć niepokojącą prawidłowość: w ostatnich latach rząd jako priorytet traktuje pielęgnowanie narodowej tożsamości litewskiej większości, co powoduje jej dominację i wypieranie wszelkich przejawów kultury i języka mniejszości z publicznej i – choć w mniejszym stopniu – prywatnej przestrzeni.

Sam fakt istnienia oficjalnego języka państwowego nie stanowi problemu; Litwa posiada wszelkie prawa do posiadania i promowania tego istotnego narzędzia narodowej identyfikacji. Jednakże, jak wynika z Konwencji Ramowej, ochrona  języka państwowego nie może być usprawiedliwieniem dla dyskryminacji i wykluczenia mniejszości mających swoje prawa, które – zgodnie z prawnie wiążącymi postanowieniami traktatu – powinny być chronione.

Od czasu ratyfikacji Konwencji Ramowej litewskie władze polityczne i sądownicze przyjmowały kolejne przepisy i decyzje, uznające język litewski nie tylko za urzędowy, lecz też za wyłączny, coraz bardziej ograniczając możliwość używania języków mniejszości – nawet w sferach kluczowych dla zachowania tożsamości, np. w zapisie imion w języku ojczystym.

W innych krajach demokratycznych taka sytuacja postrzegana jest jako skrajność.

Należy również zauważyć, że wszelkie inicjatywy poprawy tej sytuacji – włączając te, które nastąpiły w wyniku konsultowania rządowego projektu ustawy o mniejszościach narodowych – spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem, nawet ze strony Premiera. Litewscy politycy i urzędnicy nierzadko traktują prawa mniejszości narodowych, jako sprzeczne z „wartościami narodowymi“: językiem, integralnością i jednością. W ten sposób istotne filary społeczeństwa litewskiego zdają się być obojętne lub nieświadome obowiązku ochrony mniejszości.

W swoim programie z 13 grudnia 2012 r. rząd litewski zobowiązał się do rozwiązania problemów mniejszości narodowych, takich jak pisownia imion i nazwisk w językach narodowych w oficjalnych dokumentach urzędowych, a także do stosowania dwujęzycznych znaków typograficznych, zgodnie z postanowieniami Konwencji Ramowej. Jednakże do tej pory nie podjęto żadnych istotnych działań w tym celu.

Trudno uznać taką sytuację za zdrową. Mniejszościom narodowym odbierane jest poczucie,  że władze państwowe je szanują i z nimi współpracują – a tak właśnie w ostatnich latach przedstawia się ich życie na Litwie.

EFHR

2.0 MiB
1061 Downloads

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…