• 2014/01/26

Kolejny krytyczny rosyjski raport dotyczący praw człowieka na Litwie

Kolejny krytyczny rosyjski raport dotyczący praw człowieka na Litwie

midrfW zeszłym roku Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) pisała o raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka w Unii Europejskiej, w którym Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) Federacji Rosyjskiej  krytykuje obecną sytuację praw człowieka na Litwie. Po raz kolejny w ukazującym się co roku raporcie dotyczącym sytuacji praw człowieka w UE, Rosjanie skrytykowali politykę państw bałtyckich, w tym politykę litewską we wspomnianej dziedzinie. MSZ oznajmiło, że w porównaniu z zeszłym rokiem, sytuacja w sferze praw człowieka na Litwie nie uległa poprawie.

MSZ zauważa między innymi, że naruszenia wolności słowa i mediów stały się czymś powszechnym na Litwie. W Raporcie zostało wspomniane, że według niektórych lokalnych i międzynarodowych ekspertów, łamanie prawa w tych dziedzinach potwierdzają aktualną tendencję Litwy do zaprzestania wykonywania zobowiązań międzynarodowych.

Jeżeli chodzi o prawa mniejszości narodowych, MSZ dostrzegło powstanie pewnego rodzaju „próżni” prawnej, która pojawiła się po wygaśnięciu Ustawy o mniejszościach narodowych w 2010 r. (przyjęta  w 1991 r.). Podkreślono również, że odpowiedzialność organizacji pozarządowych została ograniczona jedynie do poręczenia za ofiary dyskryminacji na Litwie. MSZ zauważyło także problem ograniczania szans przedstawicieli mniejszości narodowych na zdobycie wykształcenia w ojczystym języku. Ponadto, ustawa dotycząca oświaty przyjęta w 2011 r. i wprowadzenie obowiązkowego nauczania niektórych przedmiotów w języku litewskim, stawia uczniów należących do mniejszości narodowych w nierównej pozycji w porównaniu z Litwinami.

Według raportu, ogólna sytuacja praw człowieka na Litwie nie tylko nie poprawiła się, lecz, w niektórych dziedzinach ( takich jak wolność słowa i mediów) jest znacznie gorsza niż w poprzednich latach.

Oskar Jusys, Dyrektor Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Praw Człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Litwy, stwierdził, że oskarżenia zawarte w raporcie dotyczące rzekomej dyskryminacji mniejszości narodowych w systemie edukacji oraz naruszeń wolności słowa i mediów nie mają żadnego uzasadnienia w aktualnej sytuacji.

Europejska Fundacja Praw Człowieka dodaje, że nie jest to jedyny raport międzynarodowy, ujawniający dyskryminację mniejszości narodowych na Litwie. Jednym z przykładów jest Rezolucja Komitetu Ministrów Rady Europy ResCMN (2012)19 dotycząca wdrażania Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych przez Litwę, która wskazuje na brak jasnych i spójnych regulacji prawnych dotyczących ochrony mniejszości narodowych na Litwie, liczne trudności, jakim muszą sprostać szkoły mniejszości, aby otrzymać fundusze publiczne oraz niewystarczające wsparcie finansowe i niedostateczne pielęgnowanie ich kultury i tożsamości. Przede wszystkim jednak wskazuje, że decyzje wydawane przez litewskie sądy w sprawie używania języka mniejszości narodowych są niepokojące, ponieważ nie uwzględniają wielu regulacji prawnych chroniących mniejszości, a w szczególności założeń Konstytucji i Konwencji ramowej (https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?id=2009951&Site=CM&BackColorInternet=C3C3C3&BackColorIntranet=EDB021&BackColorLogged=F5D383).

EFHR chciałaby także poinformować, że 14 stycznia, podczas przemowy na forum Parlamentu Europejskiego, Pani Prezydent Republiki Litewskiej zaznaczyła, iż żadna organizacja europejska, badająca zarzuty o dyskryminację mniejszości narodowych, nie potwierdziła łamania przez rząd litewski praw człowieka. Według Fundacji, opierającej się na wielu międzynarodowych raportach dotyczących praw człowieka, nie jest to zgodne z prawdą (http://www.efhr.eu/2014/01/16/efhr-zaprzecza-kolejnym-klamstwom-pani-prezydent-d-grybauskaite/).

Wzmianki prasowe dotyczące Raportu Rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z 2012 r. można znaleźć tutaj: http://www.efhr.eu/2013/01/14/kolejny-raport-na-temat-praw-czlowieka-krytyczny-wobec-litwy/

Z pełnym tekstem Raportu rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych można zapoznać się na stronie: http://www.mid.ru/bdomp/ns-dgpch.nsf/03c344d01162d351442579510044415b/44257b100055de8444257c60004a6491!OpenDocument

 EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…