• 2014/05/06

Kolejna krytyczna opinia w sprawie oryginalnej pisowni imion i nazwisk w dokumentach tożsamości

Kolejna krytyczna opinia w sprawie oryginalnej pisowni imion i nazwisk w dokumentach tożsamości

singing contract

Dnia 25 kwietnia 2014 r. w Instytucie Języka Litewskiego odbyła się dyskusja nt pisowni imion i nazwisk w dokumentach tożsamości, z udziałem językoznawców, prawników, oraz działaczy kultury. Wnioski z dyskusji obiegły media jako opinia językoznawców, których zdaniem nie ma podstaw, by zmieniać tryb zapisywania nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości.

EFHR przypomina, że Sejm może zmienić zasady pisowni imion i nazwisk w paszporcie jedynie po obowiązkowym uwzględnieniu opinii językoznawców. Główną rolę opiniodawczą w tej kwestii, zgodnie z orzeczeniem Sądu Konstytucyjnego z dnia 27 lutego 2014 r., mają jednak pełnić językoznawcy z Państwowej Komisji Języka Litewskiego (PKJL).

Zdaniem dyskutujących, imiona i nazwiska obywateli Litwy są faktem języka litewskiego. Nielitewskie litery przy zapisywaniu imion i nazwisk w dokumentach tożsamości byłyby zmianą alfabetu, ponieważ imiona i nazwiska należą do systemu języka. Wprowadzenie takich liter stworzyłoby też trudności przy zapisie takich nazwisk.

Główny wniosek z dyskusji brzmiał: „nie ma podstaw, by zmieniać obowiązujące przepisy w sprawie pisowni imion i nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości Republiki Litewskiej”. Wyjątki mogą być stworzone jedynie osobom, które zawrą związek małżeński z obywatelem innego państwa i ich dzieciom, ale nie muszą one niszczyć całego systemu pisowni języka litewskiego. Żadna grupa obywateli, wyróżniana ze względu na narodowość, nie może mieć żadnych dodatkowych przywilejów w kwestii używania języka.

Większość językoznawców, biorących udział w dyskusji jest zdania, że jeżeli występuje taka wola, zapis imiona i nazwiska z użyciem nielitewskich liter, mógłby być dokonany na dodatkowej stronie dokumentu. Jednakże zdaniem EFHR, taki wpis nie rozstrzygałby problemu pisowni imion i nazwisk przedstawicieli mniejszości narodowych. Pisaliśmy o tym: http://www.efhr.eu/2014/04/11/kolejny-projekt-ustawy-o-pisowni-imion-i-nazwisk-wielki-niewypal/.

EFHR przypomina, iż zgodnie z orzeczeniem Sądu Konstytucyjnego z dnia 27 lutego 2014 r., pisownia imion i nazwisk w paszporcie obywatela Republiki Litewskiej jest przede wszystkim kwestią językową (http://www.efhr.eu/2014/03/06/reglamentacja-pisowni-imion-i-nazwisk-w-rekach-panstwowej-komisji-jezyka-litewskiego/). Sąd Konstytucyjny stwierdził również, że nielitewskie imiona oraz nazwiska mogą być zapisane nie tylko za pomocą litewskich liter, ale również można używać innych symboli alfabetu łacińskiego, które są zgodne z tradycją języka litewskiego i nie naruszają tożsamości języka państwowego. Sejm może zmienić zasady pisowni imion i nazwisk w paszporcie jedynie po obowiązkowym uwzględnieniu opinii językoznawców z PKJL, która pełni główną rolę opiniodawczą w tej kwestii.

Jak podaje Instytut, myśli z dyskusji, na propozycję jej uczestników, będą przedstawione w piśmie do Sejmu RL oraz PKJL. Fundacja liczy, że wystosowane do PKJL pismo, z podsumowaniem dyskusji, nie wpłynie na zmianę dotychczasowego stanowiska Komisji z dnia 14 stycznia 2008 r., w którym stwierdziła ona m.in., że nazwiska obce nie należą do systemu języka litewskiego. Więcej o stanowisku: http://www.efhr.eu/imie/.

EFHR popiera stanowisko Komisji oraz liczy na jej uwzględnienie podczas rozpatrywania kolejnych projektów ustawy dotyczącej pisowni imion i nazwisk. EFHR sądzi, iż tylko ustawa o pisowni imion i nazwisk w dokumentach tożsamości obywateli RL, uwzględniająca problemy i potrzeby mniejszości narodowych jak i małżeństw mieszanych może zapewnić odpowiednią reglamentację ochrony praw człowieka.

EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…