• 2014/05/19

Przedstawicielka EFHR na warsztatach UNOY

Przedstawicielka EFHR na warsztatach UNOY

5

W dniach 28 kwietnia – 3 maja w Hadze (Holandia) odbyły się warsztaty „Storytelling for peace” („Opowiadanie historii na rzecz pokoju”), podczas których uczestnicy mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności opowiadania historii w celu budowania pokoju na świecie.  W warsztatach wzięła udział również przedstawicielka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR), Dorota Skoczyk. Misją warsztatów było kształcenie młodych osób, które poprzez opowiadanie historii przybliżą społeczeństwu takie tematy jak: różnorodność, dialog międzykulturowy, kultura pokoju, aktywność młodzieży w budowaniu pokoju wśród narodów.  Warsztaty były zorganizowane przez Sieć Młodych Osób Budujących Pokój (UNOY – United Network of Young Peacebuilders), jednoczącą aktywistów z całej Europy.

W warsztatach wzięli udział młodzi ludzie przede wszystkim z Północnej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Europy, którzy na co dzień pracują albo uczestniczą w działalności organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną praw człowieka.  Podczas spotkań omawiano rolę opowiadania historii jako sposobu zwrócenia uwagi na globalne problemy świata oraz jako narzędzia budowania pokoju między narodami i różnymi grupami społecznymi. Większa część programu była podzielona na panele tematyczne (kreatywne pisanie, grupa audiowizualna oraz teatr i performance), w czasie których uczestnicy mieli możliwość zdobycia nowych praktycznych umiejętności: pisania dobrych opowiadań, profesjonalnego nagrywania materiałów dokumentalnych albo opowiadania historii przy wykorzystaniu technik teatralnych.  W czasie treningu były stosowane przede wszystkim nieformalne metody edukacyjne. Uczestnicy byli zachęcani do interaktywnego uczestnictwa, czyli do dzielenia się własnymi doświadczeniami i i wiedzą oraz do współudziału w tworzeniu profilu warsztatów. Większość sesji warsztatowych odbywała się w małych multikulturalnych grupach.

Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spotkać się ze znanym opowiadaczem historii i pisarzem – Simonem Hodgesem z Wielkiej Brytanii. Większość z nich nawet po zakończeniu warsztatów kontynuuje współpracę z UNOY, między innymi uczestnicząc w przygotowaniu publikacji ,,25 Stories of Youth in Peacebuilding“ (,,25 historii młodych ludzi budujących pokój’’). UNOY poszukuje aktywistów na rzecz pokoju, którzy chcieliby opowiedzieć o swojej działalności albo podzielić się historią usłyszaną od innej osoby, ale wartą nagłośnienia.

W imieniu EFHR także zapraszamy do dzielenia się prawdziwymi historiami i doświadczeniami  w działalności na rzecz pokoju – wiele z nich na pewno jest warte opublikowania (więcej o warunkach publikacji).

EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…